JEDNOSTKI POMOCNICZE
Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy. Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy.
Organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa Rada Gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Statut może przewidywać powołanie jednostki niższego rzędu w ramach jednostki pomocniczej. Statut jednostki pomocniczej określa w szczególności:
- nazwę i obszar jednostki pomocniczej,
- zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej,
- organizację i zadania organów jednostki pomocniczej,
- zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę oraz sposób ich realizacji,
- zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej.
W jednostkach pomocniczych powołuje się ich organy. W sołectwie działa zebranie wiejskie jako organ uchwałodawczy i sołtys jako organ wykonawczy, wspomagany przez radę sołecką.
Sołtysa oraz członków rady sołeckiej wybiera się w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej może uczestniczyć w pracach Rady Gminy na zasadach określonych w statucie gminy, bez prawa udziału w głosowaniu. Przewodniczący rady gminy jest każdorazowo zobowiązany do zawiadamiania, na takich samych zasadach, jak radnych, przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej o sesji rady gminy.
Kadencja trwa 4 lata i kończy się z chwilą wyboru nowych organów. Nadzór nad działalnością sołectw sprawuje Rada Gminy i Wójt.
Na terenie Gminy Nowa Sucha znajduje się 26 sołectw: 1. Antoniew 2. Braki 3. Borzymówka 4. Glinki 5. Kolonia Gradowska 6. Kornelin-Leonów 7. Kościelna Góra 8. Kozłów Biskupi 9. Kurdwanów 10. Marysinek 11. Mizerka-Stary Żylin 12. Nowy Białynin
13. Nowy Dębsk
14. Nowy Kozłów Drugi-Szeligi
15. Nowy Kozłów Pierwszy
16. Nowa Sucha
17. Okopy
18. Orłów
19. Rokotów
20. Roztropna
21. Stara Sucha-Nowy Żylin
22. Stary Białynin
23. Stary Dębsk
24. Kozłów Szlachecki
25. Wikcinek
26. Zakrzew |