Polega ona na wypełnianiu "czystych" formularzy elektronicznych, które nie zawierają żadnych danych. Formularze będzie możnapobrać na nośnikach elektronicznych w Urzędzie Gminy i Urzędzie Statystycznym w Warszawie.
Ankieterzy statystyczni skontaktują się z tymi użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie dokonają spisu przez internet. Ankieterzy są pracownikami Urzędu Statystycznego i dzwoniąc do respondentów będą zobowiązani podać swoje dane identyfikacyjne. Tożsamość ankieterów można w każdej chwili sprawdzić w Urzędzie Statystycznym w Warszawie.
-
Od 8 września do 31 października 2010 r. użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy wcześniej nie dokonali samspisu lub nie zostali spisani w trakcie wywiadu telefonicznego, zostaną odwiedzeni przez rachmistrzów spisowych.
Rachmistrz spisowy ma obowiązek nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Rachmistrz jest osobą przeszkoloną w zakresie przeprowadzenia spisu i jednocześnie złozył na piśmie przyrzeczenie bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Rachmistrz przeprowadzając wywiad będzie wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia elektronicznego typu hand-held. zebrane dane będą automatycznie kodowane i przesyłane na serwer znajdujący się w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego.
Podczas Powszechnego Spisu rolnego 2010 zbierane informacje będą dotyczyły m.in.:
-
12 miesięcy poprzedzających dzień 30 czerwca 2010 r.: struktury dochodów gospodarstwa domowego, prowadzenia działalności innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym; aktywności ekonomicznej; zużycia nawozów mineralnych, wapniowych.
Dane zebrane w spisie rolnym:
- pozwolą na analizę zmian polskiego rolnictwa przed i po przystąpieniu do UE oraz na porównanie ich z danymi gospodarstw w innych państwach członkowskich,
- pozwolą na kreowanie przez Komisję Europejską Wspólnej Polityki Rolnej i wytyczenie jej nowych ram po 2013 r.
- dostarczą szczegółowych informacji o jednostkach funkcjonujących w rolnictwie, sytuacji społeczno-demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej produkcji rolnej,
- w połączeniu z informacjami zebranymi w badaniu metod produkcji rolnej i Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących m.in. starzenia się ludności wiejskiej i problemu następców, zatrudnienia w rolnictwie, obszarów wiejskich oraz wpływu rolnictwa na środowisko.
Zgodnie z ustawą o PSR 2010 użytkownicy gospodarstw rolnych będą zobowiązani do udzielania odpowiedzi: ścisłych, wyczerpujących, zgodnych z prawdą.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady (WE) nr 1166/2008 z 19 listopada 2008 r. oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 571/88 (Dz. U. UE nr L 321 z dnia 1 grudnia 2008 r.).
- Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o Powszechnym Spisie Rolnym w 2010 r. (dz. U. Nr 126, z dnia 10 sierpnia 2009 r., poz. 1040).
Wszystkie dane zbierane podczas spisu objęte bedą tajemnicą statystyczną - będą poufne i poddane szczególnej ochronie. Wyniki spisu zostaną opracowane w taki sposób, aby nie była możliwa w sposób bezpośredni i pośredni identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych.
Od 1 wrześnie zostanie uruchomiona INFOLINIA dotycząca PSR 2010. Dzwoniąc z telefonów stacjonarnych nalezy wybrać numer 800 800 800 (połączenie bezpłatne), natomiast dzwoniąc z telefonów komórkowych należy wybrać numer (022) 44 44 777 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora).
W sprawie pytań i wątpliwości dotyczących spisu można kontaktować się:
- z Gminnym Biurem Spisowym, mieszczącym się w Urzędzie Gminy Nowa Sucha, tel. (46) 861 20 51.
- z Wojewódzkim Biurem Spisowym (Urząd Statystyczny),
- z Call Center,
- za pośrednictwem poczty elektrronicznej spis@stat.gov.pl,
- poprzez stronę internetową www.stat.gov.pl - z działem "Pytania do GUS".
Więcej informacji o PSR 2010 znaleźć możne na stronach internetowych:
www.spis.gov.pl i www.stat.gov.pl