Gmina

Gmina

                                                       GMINA NOWA SUCHA


Jeśli planujecie Państwo zwiedzanie malowniczych zakątków architektonicznych, udane grzybobranie czy też polowanie zapraszamy do Gminy Nowa Sucha. Gmina posiada również znakomite warunki dla potencjalnych inwestorów.


Gmina położona jest w województwie mazowieckim, w południowej części powiatu sochaczewskiego, w odległości 60 km od Warszawy.  Graniczy bezpośrednio z Sochaczewem. Leży w dolinie rzeki Bzury oraz jej dopływów, dwóch mniejszych rzek: Suchej i Pisi. Zajmuje powierzchnię 90,34 km2, liczy ponad 6 tysięcy mieszkańców, których systematycznie przybywa.


Teren Gminy podzielony jest na 26 sołectw: Antoniew, Braki, Borzymówka, Glinki, Kolonia Gradowska, Kornelin-Leonów, Kościelna Góra, Kozłów Biskupi, Kurdwanów, Marysinek, Mizerka-Stary Żylin, Nowy Białynin, Nowy Dębsk, Nowy Kozłów Drugi-Szeligi, Nowy Kozłów Pierwszy, Nowa Sucha, Okopy, Orłów, Rokotów, Roztropna, Stara Sucha-Nowy Żylin, Stary Białynin, Stary Dębsk, Kozłów Szlachecki, Wikcinek, Zakrzew.


Sąsiadujące gminy: Bolimów, Kocierzew Południowy, Nieborów, Rybno, Sochaczew, Teresin, Wiskitki.


Nowa Sucha to gmina rolnicza z dominującymi uprawami zbóż, roślin okopowych, warzyw oraz drzew i krzewów owocowych, jednak coraz intensywniej rozwija się działalność usługowo-handlowa i produkcyjna.


Około 100 hektarów przeznaczonych jest pod zabudowę mieszkaniową. Na całym obszarze gminy zbudowano sieć wodociągową. Systematycznie rozbudowywana jest sieć kanalizacyjna w oparciu o własną oczyszczalnię ścieków. W roku 2012 przez gminę zostanie poprowadzony rurociąg gazowy, który będzie rozbudowywany w poszczególnych miejscowościach gminy.


W Kozłowie Biskupim w roku 2000 powstało targowisko gminne, jedno z największych na Mazowszu. Jest to rynek produktów roślinnych i zwierzęcych, dostosowany do potrzeb rolników. 


Przez obszar Gminy przebiegają następujące szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 2 (odcinek Sochaczew–Łowicz), droga krajowa nr 50, droga wojewódzka nr 705 (odcinek Sochaczew–Skierniewice). 10 km od granicy gminy zlokalizowany będzie węzeł komunikacyjny na przecięciu autostrady A2 i drogi krajowej nr 50 w miejscowości Wiskitki. Wzdłuż tych szlaków komunikacyjnych znajdują się atrakcyjne tereny inwestycyjne.


Ponadto Nowa Sucha położona jest na ważnym szlaku komunikacji kolejowej Warszawa–Berlin. Na terenie gminy zlokalizowane są dwa przystanki kolei podmiejskich, dzięki którym dojazd do Warszawy zajmuje zaledwie godzinę, co sprawia, że wielu mieszkańców gminy zatrudnionych jest w stolicy i jej okolicach.


W zapisach historycznych pierwsze ślady dotyczące terenów naszej gminy pojawiają się w  roku 1205, kiedy to została erygowana jedna z najstarszych parafii w Polsce, parafia pw św. Mikołaja w Kozłowie Szlacheckim. Powstała ona dzięki staraniom i fundacji ówczesnego właściciela Kozłowa — Mikołaja, herbu Lis. Obecny kościół murowany w stylu gotyckim wzniesiono w 1470 r.


Kolejnymi pamiątkami historii są kościoły parafialne w Kozłowie Biskupim z 1443 r. oraz w Kurdwanowie z 1676 r.


W 1410 r. tereny te były świadkiem przemarszu wojsk Jagiełły podążających na wojnę z Krzyżakami.


Gmina Nowa Sucha była miejscem walk w czasie I wojny światowej.  To właśnie tu w roku 1914, po raz pierwszy na froncie wschodnim, Niemcy w walce z Rosjanami użyli gazu bojowego. Zastosowano go na czterokilometrowym odcinku frontu, od Kozłowa Biskupiego po Nową Suchą. Podczas walk zginęło wielu żołnierzy, którzy zostali pochowani na okolicznych cmentarzach.


We wrześniu 1939 roku na terenie Gminy Nowa Sucha toczyły się krwawe walki z niemieckim najeźdźcą podczas Bitwy nad Bzurą, która przeszła do historii Polski jako największe starcie w dziejach oręża polskiego. Fragment tej bitwy rozegrał się w naszej okolicy w rejonie Kozłowa Szlacheckiego, Nowego Kozłowa Pierwszego, Nowego Dębska i Brak. Na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Szlacheckim znajduje się zbiorowa mogiła 190 żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 r., natomiast w miejscu pamięci w Nowym Dębsku zostało pochowanych 134 żołnierzy.


W Gminie Nowa Sucha urodzili się tak wybitni artyści jak Antoni Michalak — malarz sztuki sakralnej, portrecista i rysownik oraz Władysław Ślewiński — malarz, jeden z najwybitniejszych polskich postimpresjonistów, przedstawiciel Młodej Polski i secesji.


Do zasługujących na uwagę zabytków architektonicznych znajdujących się na terenie Gminy Nowa Sucha, oprócz kościołów w Kozłowie Biskupim, Kozłowie Szlacheckim oraz Kurdwanowie, należą dwory szlacheckie z charakterystycznymi elementami klasycyzmu. Są to zespoły dworskie z początku XIX w. w Zakrzewie i Rokotowie oraz zespół podworski z końca XIX w. w Gradowie.Corocznie w gminie odbywa się wiele ciekawych imprez i uroczystości:


·         w kwietniu — Koncert papieski w Kozłowie Biskupim,


·         w maju — Biegi przełajowe im. Marka Kacprzaka w Nowej Suchej,


·         w czerwcu — Festyn rodzinny „Powitanie lata w Nowej Suchej”,


·         w sierpniu — Dożynki parafialne oraz Cross Country w Kurdwanowie,


·         we wrześniu – Obchody w Kozłowie Szlacheckim poświęcone rocznicy Bitwy nad Bzurą.


Wydarzenia te już na stałe wpisały się w kalendarz imprez. Są okazją do wspólnych spotkań, zabawy oraz rywalizacji sportowej.


O tym jakie inne atrakcje czekają na wszystkich gości odwiedzających Gminę Nowa Sucha przekonacie się Państwo przyjeżdżając do nas.


Serdecznie zapraszamy!

 

Opublikowane przez: Anna Zatorska | Autor: Anna Zatorska | Data wprowadzenia: 2010-05-10 14:20:56 | Data modyfikacji: 2012-02-02 09:07:14.
Data wprowadzenia: 2010-05-10 14:20:56
Data modyfikacji: 2012-02-02 09:07:14
Autor: Anna Zatorska
Opublikowane przez: Anna Zatorska
 
Dodatkowe Informacje:
.
Adres:
Urząd Gminy
ul. Nowa Sucha 59A
96-513 Nowa Sucha
Wójt Gminy
Maciej Szymon Mońka
Kontakt:
Tel: (46) 861-20-51
Fax: (46) 861-20-51
e-mail: gmina@nowasucha.pl