Powszechny Spis Rolny 2010
POWSZECHNY SPIS ROLNY to jedyne badanie, które dostarcza szczegółowych informacji o rolnictwie dla przekrojów terytorialnych mniejszych niż województwo, np. powiatów i gmin. Powszechny Spis Rolny 2010 zostanie przeprowadzony na terenie całego kraju w dniach 1 września-31 października 2010 r., według stanu na dzień 30 czerwca 2010 r. Powszechny Spis Rolny 2010 będzie pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym, co w innych państwach członkowskich UE. Poprzedzony jest obchodem przedspisowym, który rozpoczął się 9 sierpnia i potrwa do 23 sierpnia. Pozwoli on na określenie rzeczywistej liczby gospodarstw rolnych w gminach. W trakcie obchodu rachmistrze spisowi zweryfikują istnienie gospodarstwa rolnego i sprawdzą jego lokalizację. Przekażą również ulotki informacyjne o spisie i wręczą list Prezesa GUS zapraszający do udziału w badaniu. Powszechny Spis Rolny 2002 przeprowadzony był przy użyciu formularzy papierowych. Spis rolny realizowany w bieżącym roku będzie przeprowadzony wyłącznie przy użyciu formularzy elektronicznych.
METODY I TERMINY SPISU PSR 2010:
Na stronach internetowych www.stat.gov.pl oraz www.spis.gov.pl będzie udostępniony formularz elektroniczny. Od momentu pierwszego zalogowania do formularza dane można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni. Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe dla każdego gospodarstwa rolnego zostaną już częściowo wypełnione dostepnymi danymi pochodzącymi ze źródeł administracyjnych. Brakujące dane należy uzupełnić, a jeśli pojawią się nieaktualne informacje - skorygować je. Szczegółowa instrukcja wypełniania formularza dostępna będzie na stronach internetowych www.stat.gov.pl oraz www.spis.gov.pl.
Polega ona na wypełnianiu "czystych" formularzy elektronicznych, które nie zawierają żadnych danych. Formularze będzie możnapobrać na nośnikach elektronicznych w Urzędzie Gminy i Urzędzie Statystycznym w Warszawie.
Ankieterzy statystyczni skontaktują się z tymi użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie dokonają spisu przez internet. Ankieterzy są pracownikami Urzędu Statystycznego i dzwoniąc do respondentów będą zobowiązani podać swoje dane identyfikacyjne. Tożsamość ankieterów można w każdej chwili sprawdzić w Urzędzie Statystycznym w Warszawie.
Rachmistrz spisowy ma obowiązek nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Rachmistrz jest osobą przeszkoloną w zakresie przeprowadzenia spisu i jednocześnie złozył na piśmie przyrzeczenie bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Rachmistrz przeprowadzając wywiad będzie wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia elektronicznego typu hand-held. zebrane dane będą automatycznie kodowane i przesyłane na serwer znajdujący się w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Podczas Powszechnego Spisu rolnego 2010 zbierane informacje będą dotyczyły m.in.:
Dane zebrane w spisie rolnym:
Zgodnie z ustawą o PSR 2010 użytkownicy gospodarstw rolnych będą zobowiązani do udzielania odpowiedzi: ścisłych, wyczerpujących, zgodnych z prawdą. Podstawa prawna: - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady (WE) nr 1166/2008 z 19 listopada 2008 r. oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 571/88 (Dz. U. UE nr L 321 z dnia 1 grudnia 2008 r.). - Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o Powszechnym Spisie Rolnym w 2010 r. (dz. U. Nr 126, z dnia 10 sierpnia 2009 r., poz. 1040). Wszystkie dane zbierane podczas spisu objęte bedą tajemnicą statystyczną - będą poufne i poddane szczególnej ochronie. Wyniki spisu zostaną opracowane w taki sposób, aby nie była możliwa w sposób bezpośredni i pośredni identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych. Od 1 wrześnie zostanie uruchomiona INFOLINIA dotycząca PSR 2010. Dzwoniąc z telefonów stacjonarnych nalezy wybrać numer 800 800 800 (połączenie bezpłatne), natomiast dzwoniąc z telefonów komórkowych należy wybrać numer (022) 44 44 777 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora). W sprawie pytań i wątpliwości dotyczących spisu można kontaktować się: - z Gminnym Biurem Spisowym, mieszczącym się w Urzędzie Gminy Nowa Sucha, tel. (46) 861 20 51. - z Wojewódzkim Biurem Spisowym (Urząd Statystyczny), - z Call Center, - za pośrednictwem poczty elektrronicznej spis@stat.gov.pl, - poprzez stronę internetową www.stat.gov.pl - z działem "Pytania do GUS". Więcej informacji o PSR 2010 znaleźć możne na stronach internetowych: |
Zobacz: |
Zarządzenia . Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych . Materiały informacyjno-promocyjne Powszechny Spis Rolny . |
Data modyfikacji: 2010-10-19 13:37:24
Opublikowane przez: Anna Zatorska